Осака, Алкарас печелят първите мачове на Ролан Гарос, Мъри отстранен в последователни сетове
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-05-26 | 01:42:20

Наоми Осака постигна първата си победа на Откритото първенство на Франция от три години в неделя, създавайки потенциален сблъсък с Ига Светек, докато Карлос Алкараз запази рекорда си, че никога не е губил в първи кръг на турнир от Големия шлем.

Въпреки това, кариерата на Анди Мъри на Откритото първенство на Франция беше безмилостно прекратена в поредни сетове от неговия колега, трикратен победител в мейджъри и шампион от 2015 г. Стан Вавринка.

39-годишният швейцарец приветства своя победен съперник като „велик шампион“ като бившият номер едно в света се сбогува с турнира преди очакваното му пенсиониране по-късно през лятото.

Осака, четирикратен голям победител, който все още не е преминал третия кръг в Париж, се нуждаеше от три сета, за да победи 48-ия италианец -класира Лучия Бронзети на емблематичния корт на Филип Шатрие, 6-1, 4-6, 7-5.

26-годишната уволни 31 уинъра, включително шест аса, и 45 непредизвикани грешки в мач, в който даде поведе с 4-0 в решаващия мач, преди да се окаже, че губи с 5-4.

Тя обаче се събра силно, за да регистрира първата си победа на турнир от Големия шлем след Откритото първенство на Австралия през 2022 г.

„Чувствам се много приятно да си назад и съм наистина благодарен, че съм тук пред всички," каза Осака.

"Мисля, че имаше моменти, в които играх наистина добре."

Японската звезда, бивш номер едно в света, сега в 134 в класацията, претърпя горчиво-сладка връзка с френската столица.

През 2021 г. тя беше глобена за отказ от задължителни медийни ангажименти, преди да се оттегли от турнира, за да защити психичното си здраве.

Година по-късно , тя падна в първия кръг, преди да напусне спорта през септември 2022 г. за 16 месеца, за да роди дъщеря си.

Топ поставената и защитаваща шампионката Светек, която преследва четвърто Открито първенство на Франция, ще се изправи срещу Осака, ако полякинята надмине квалификантката Леолия Jeanjean в понеделник.

Световният номер три и действащ шампион на Уимбълдън Алкараз постигна лека победа с 6-1, 6-2, 6-1 над американеца J.J. Волф, 107-ият играч в ранглистата, който влезе в основната схема като „щастлив губещ“ от квалификацията.

21-годишният Алкарас, който стигна до полуфиналите през 2023 г., където беше победен от Новак Джокович, взе своя рекорд в първи кръг на мейджърите до 13-0.

Алкараз не показа никакви признаци, че страда от контузия на дясната ръка, която го отстрани от Rome Open, тъй като той стигна до победа на гърба на 27 уинъра и девет пробива на сервис.

- „Нямам нужда от много мачове“ -

„Нямам нужда от твърде много мачове, за да съм в най-добрия си вид“, каза Алкараз.

Защитаващият титлата си Новак Джокович започва своята кандидатура за четвърта титла на Откритото първенство на Франция и 25-та мейджър във вторник.

„Ниски очаквания и големи надежди“, каза сърбинът в неделя, след като пристигна в Париж без титла през сезона за първи път от 2018 г.

Мъри, вицешампионът на Ролан Гарос през 2016 г. и все още единственият британец, стигнал до финал от 1937 г., загуби с 6-4, 6-4, 6-2 от Вавринка.

37-годишният Мъри вече обяви, че планира да се оттегли това лято с Уимбълдън и Олимпиадата в Париж като двете значими събития, останали в графика му.

Вавринка, който вече победи Мъри три пъти в четири срещи в Париж, става едва третият мъж на възраст над 39 години, който печели мач на френското Отворен от 1980 г.

„Първите ми думи са за велик шампион“, каза Вавринка пред Eurosport край корта след 23-тата среща в кариерата на двамата.

„Обичах да гледам как Анди играе, обичах да се бия срещу него.“

Дали или не 14-кратният шампион от Откритото първенство на Франция Рафаел Надал ще се завърне ли през 2025 г. все още е под въпрос.

Надал, който ще навърши 38 години на 3 юни, разкри в събота, че не се е ангажирал да се пенсионира и иска да се „на 100% дръжте вратата отворена".

Той пропусна Ролан Гарос през 2023 г. заради контузия. Появата му през 2024 г. може да е кратка, тъй като той се изправя срещу четвъртия в ранглистата Александър Зверев в понеделник.

„Шансът е голям, голям шанс това да е последният ми Ролан Гарос, но ако трябва да ви кажа, че е 100% последният ми Ролан Гарос, съжалявам, но няма да го направя", каза Надал.

- Бившата шампионка Крейчикова отпадна -

На друго място в неделя, двукратният четвъртфиналист Андрей Рубльов, шестият поставен, победи японеца Таро Даниел в четири сета.

Осмият поставен Хуберт Хуркач се нуждаеше от пет сета, за да се справи с японския квалификант Шинтаро Мочизуки, докато Григор Димитров, 10-ият поставен, победи Александър Ковачевич в последователни сета.

Йелена Остапенко, шампионката от 2017 г., победи Жаклин Кристиан, докато бившата победителка от Откритото първенство на Австралия и вицешампионка от Ролан Гарос за 2020 г. София Кенин се върна след сет, за да победи Лаура Зигемунд от Германия.

Шампионката от 2021 г. Барбора Крейчикова обаче беше нокаутирана със 7-6 (7/3), 6-4 от Виктория Голубич от Швейцария.

Крейчикова претърпя три поредни загуби в първия кръг в Париж след пробива си в титлата.